03

 

 

Beyşehir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Akbıyık Ticaret Odasının 7 aylık çalışmaları ile ilgili bir basın açıklaması yaptı.

Beyşehir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Akbıyık, TOBB konseyinde asil üye seçildiğini belirterek odanın sorunlarını doğrudan Ankara’ya iletme başarısına ulaştıklarını bildirdi.

ANKARA ZİYARETİ

Beyşehir Ticaret Odası olarak Oda seçimlerinden hemen sonra Ankara’ya ziyaret gerçekleştirdiklerini belirten Akbıyık; Konya Milletvekillerine ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na bizzat üye ve bölgemizin talep ve sorunlarını ilettiklerini kaydetti.

NEFES KREDİSİ 

TOBB’un desteğiyle hayata geçen Nefes Kredisine Oda olarak 555.000,00 TL kaynak aktarıldığını ifade eden Akbıyık, aktarılan bu kaynak sayesinde üyelere TOBB’un aktarmış olduğu krediye ilave olarak 6.325.000,00 TL düşük faizli kredi imkânı sağlanarak, 200 den fazla üyenin bu cazip krediden faydalandığını söyledi.

GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMLERİ

Ülkemiz ekonomisine gerek istihdam ve gerekse üretim olarak katkı sağlayacak projelere hep destek olacaklarını söyleyen Akbıyık, bu kapsamda Girişimcilik Eğitimlerine çok önem verdiklerini ve 7 ay gibi kısa bir sürede 3 defa Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi kursu açarak, bu eğitimlerde 84 kursiyere sertifika verdiklerini belirtti.

 

KAN BANKASI PROJESİ

Başkan Akbıyık, Oda olarak önem verdikleri projelerden bir diğerinin de ‘Kan Bankası Projesi’ olduğunu vurgulayarak; “Odamızın oluşturduğu kan bankası veri tabanı, kimin uygun kan sahibi olduğunun, nasıl ulaşılabileceğinin kolayca bulunabileceği bir zemin sağlamaktadır. Kaza ya da hastalık gibi acil durumlarda en kısa sürede ulaşılması gerekebilecek ve hayati önem taşıyan bu bilgiler Odamız veri tabanında saklanarak acil durumlarda ihtiyaç sahibi Üyelerimizle paylaşılacaktır. Bu en çok ihtiyaç duyulan anda çaresizlik ve panik yaşanmasını engelleyecek, üyelerimiz arasında hayati bir dayanışma ve "kan kardeşliği" kapısını açmış olacaktır. Bu nedenle tüm Üyelerimizi kan grupları ve iletişim bilgileri ile ilgili bilgileri Odamızla paylaşmaya davet ediyoruz.” Dedi

TİCARET VE SANAYİ ODASI OLMA

Başkan Akbıyık, Beyşehir’in gelişen ve büyüyen sanayi yapısıyla doğru orantılı olarak büyüyen firmaların sanayi odasına kaydının zorunlu hale geldiği, Beyşehir Ticaret Odası’nın sanayi odası olarak hizmet veremediği için sanayi odasına kayıt zorunluluğu olan üyelerinin Konya Sanayi Odasına kayıt yaptırması gerektiğini bildirerek, “Üyelerimizden gelen yoğun talepler üzerine sanayi odası olabilmek için gerekli lobi çalışmalarına başladık. Ülkemiz sanayisinde de önemli yeri olan Üzümlü ve Huğlu Mahallerimizdeki üyelerimizin sanayi odasından bir belge ya da hizmet alabilmesi için 130 km gidiş, 130 km dönüş olmak üzere yaklaşık 260 km yol gitmeleri gerekmektedir. Bu da önemli bir zaman ve maddi kayba sebep olmaktadır. Beyşehir Ticaret Odası, sanayi odası olması durumunda Konya Sanayi Odasından alınması gereken evrak ve hizmetlerin Beyşehir Ticaret Odasından alınması ile hem zaman hem de ekonomik açıdan kayıp yaşanmayacaktır. Bu sebeplerden dolayı Beyşehir Ticaret Odasının, Beyşehir Ticaret ve Sanayi Odası olarak hizmet vermesi için çalışmalarımız devam etmektedir.” dedi

 

İŞKUR İLE MEGİP PROTOKOLÜ

Ticaret Odası ile İŞKUR arasında Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İşbirliği (MEGİP) protokolü imzalandığını kaydeden Başkan Akbıyık; Protokol kapsamında Oda üyesi Beyvizyon Tekstil İmalat Satış Ve Pazarlama İthalat İhracat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi’nin talebi doğrultusunda mesleki eğitim kursu açıldığını ve açılan bu kursla 13 kişiye istihdam sağlandığını ve üyelerinin de kalifiyeli personel ihtiyacının karşılandığını söyledi

PTT KARGO’DAN BTO ÜYELERİNE İNDİRİM

Beyşehir Ticaret Odası (BTO) ve PTT Kargo arasında yapılan protokol çerçevesinde BTO üyelerine özel indirim sağladıklarını aktaran Başkan Akbıyık, “PTT ile bir süredir yapmış olduğumuz görüşmeler sonucunda, odamıza kayıtlı olan yaklaşık 1000 üyemizin faydalanabileceği şekilde anlaşma imzalandı. PTT her geçen gün kendini geliştirmeye devam ediyor. Bu noktada kargo hizmetlerinde üst düzey gelişim gösterdiler. Üyelerimizin her türlü gönderilerinde yüzde 20 indirim sağlanması konusunda, PTT Kargo ve Odamız arasında anlaşma imzaladık” dedi.

KTO KARATAY ÜNİVERSİTESİ İLE PROTOKOL

Başkan Akbıyık, Ticaret Odası ve KTO Karatay Üniversitesi arasında protokol imzalandığını aktararak, İmzalan protokol çerçevesinde BTO üyelerinin birinci derecede yakınlarının ve eşlerinin TYT, YKS ve DGS, yatay geçiş ve uluslararası öğrenci kontenjanı ile ön lisans veya lisans programlarına ücretli kontenjanından kayıt yaptırmaları halinde %15 oranında destek bursu sağlanacağını söyledi.

 

7143 SAYILI YAPILANDIRMA EĞİTİMİ

7143 Sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun hakkında 03 Temmuz 2018 günü bir bilgilendirme semineri düzenlediklerini kaydeden Başkan Akbıyık, Konya Vergi Dairesi Başkanlığı, Beyşehir Vergi Dairesi Müdürlüğü ve Konya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Beyşehir Temsilciliğinin katılımlarıyla gerçekleşen seminerde BTO üyelerine yapılan değişikleri birinci ağızdan aktarma fırsatı sunduklarını belirtti.

EĞİTİM VE GIDA YARDIMLARI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) katkılarıyla her yıl yapılan ve bir gelenek haline gelen Eğitim ve Gıda Yardımlarının bu yıl da yapıldığını söyleyen Başkan Akbıyık, Ramazan ayında yapılan gıda yardımıyla 815 ihtiyaç sahibi aileye gıda yardımında bulunduklarını, yeni Eğitim-Öğretim sezonunun açılmasıyla birlikte de 916 ihtiyaç sahibi öğrenciye de kışlık giyecek yardımı yapıldığını belirtti.

BEYŞEHİR OSB’YE 1500 FİDAN

Başkan Akbıyık, Ticaret Odası olarak Organize Sanayi Bölgesi’ne önem verdiklerini belirterek, göreve başladıktan sonra 4 firmaya ruhsat verildiğini ve 4 firmanın da yapı kullanım izin belgesi aldığını kaydetti. Beyşehir OSB’nin son zamanlarda büyük bir atılım gerçekleştirdiğini ve OSB’de yoğun bir fabrika yapımının olduğunu belirterek üretimin yanı sıra bölgenin yeşillendirilip güzelleştirilmesinin de önemine vurgu yaptı ve bölgede 1500 ağaç fidanının toprakla buluşturulduğunu söyledi.

 

BAŞARIYA GİDEN YOL ANLATILDI

Üyelere yönelik gerçekleştirilen bir diğer eğitimin de 1 Kasım 2018 tarihinde Anamas Konuk evinde gerçekleştiğini söyleyen Başkan Akbıyık, “Düzenlemiş olduğumuz ‘Başarının Yol Haritası’ adlı konferansla üyelerimize Başarı nedir, Motivasyon, Öz Farkındalık, İçsel ve Dışsal İletişim, Başarının Önündeki Engeller konularında bilgiler verildi.” Dedi Üyelerinden yoğun bir katılım olduğunu ve bunun kendilerini son derece memnun ettiğini ifaden eden Akbıyık, bu tür konferansların sık sık tekrarlanacağını kaydetti.

MÜŞTEREK MESLEK KOMİTESİ’NDE SORUNLAR DİNLENDİ

11 Temmuz 2018’de gerçekleştirilen Müşterek Meslek Komiteleri toplantısında değişik meslek komitelerinden gelen talep ve görüşlerin bir dosya haline getirilerek ilgili mercilere aktarıldığını ve TOBB’da gerçekleştirilen istişare toplantılarında dile getirildiğini belirten Akbıyık, Üyelerimizin sorunlarının çözümü konusunda en yetkili mercilerle görüşme gerçekleştirdiklerini ve bunların bir kısmının çözüldüğünü, bir kısmının da görüşmelerinin devam ettiğini söyledi.

HİBE, İHRACAT VE YATIRIM DESTEKLERİ BİLGİLENDİRMELERİ

İhracat ve yatırım yapacak firmaların yararlanması amacıyla, Ticaret Bakanlığı, KOSGEB ve Mevka tarafından gerçekleştirilen hibe, teşvik ve desteklerin Odanın web sayfamıza Ticaret bakanlığının kolay destek linki konuldu , sms, mail, ve sosyal medya aracılığı ile üyelerine anında iletildiğini belirtti.

YURTDIŞI PAZAR ARAŞTIRMASI

Birinci Müşterek Meslek Komiteleri Toplantısında; mermerciler, tüfek imalatçıları ve mobilyacılardan gelen “Yurtdışı Pazar Araştırması” taleplerinin Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinebildirildiğini ve Dış Ticaret Müdürlüğü’nden araştırma yapılması istendiğini Dış Ticaret Müdürlüğünden ilgili sektörler için belirlenen hedef pazarları gösterir ülke bilgilerininilgililere iletildiğini belirtti.

 

ENFLASYONLA MÜCADELE KAMPANYASI

Enflasyonla mücadele programı çerçevesinde ülke genelinde başlatılan “İndirim Kampanyası”çerçevesinde üyelerimizin bilgilendirilmesi ve kampanyaya katılımlarının teşvik edilmesi için Yönetim Kurulunca Basın Toplantısı düzenlendiğinibelirtti.

MEDOS SİSTEMİ

İhracat yapan firmalarımızın dolaşım belge işlemlerinin daha hızlı yapılabilmesi için TOBB tarafından başlatılan MEDOS programı Odamız tarafından uygulamaya geçirilmiş olup 7/24 üyelerimizin hizmetine açıktır dedi.

MOBİL UYGULAMASI

Üye odaklı çalışmalarımız kapsamında mobil uygulama ile üyelerimiz web sayfamıza cepten daha hızlı ulaşarak işlemlerini kolayca yapabileceklerdir dedi.

PATENT EĞİTİMİ

Mevlana Kalkınma ajansı, 2018 yılı sonuç odaklı programı çerçevesinde Beyşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün başvurusu ile kabul edilen “Teknik Destek Projesi”ne Odamız personel katılımı ile ortak olmuştur ve Beyşehir’de ilk defa “Patent Başvuru Eğitimi”verilmiştir.

Başkan Akbıyık sözlerini, üye memnuniyeti odaklı çalışmalarımızın önümüzdeki yıllarda artarak devam edeceğini ve 7 gün 24 saat üyeye hizmet prensibiyle çalışmaya devam edeceklerini belirtti.

Okunma Sayısı: 1152
resim